wtorek, 6 lutego 2018

Narciarstwo biegowe – rodzaje wiązań


wiązania biegowe
Narciarstwo biegowe wymaga, żebyśmy byli wyposażeni w narty, buty i wiązania. Wszystko w porządku, jeśli kupujemy je jednocześnie, w jednym sklepie. Jeśli jednak dokupujemy wiązania osobno, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy możliwe będzie zamontowanie ich w naszych nartach i czy będą pasowały do naszych butów. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje wiązań – NN75, NNN i SNS. Jeśli w tej chwili te skróty nic ci nie mówią, to zapraszam do lektury.


NN75


NN75 to najbardziej znany, klasyczny, ale jednak już nieco przestarzały rodzaj wiązań. Mimo to, narciarstwo biegowe wciąż się z nim nie pożegnało. Wiązania Nordic Norm 75 mm wciąż mają bardzo duże grono zwolenników, które zdaje się nie maleć. Nic dziwnego – wiązania NN75 są zarówno najtańszym, jak i najprostszym rozwiązaniem.

Buty przeznaczone dla wiązań NN75 można wciąż kupić bez większego trudu. Ich cechą charakterystyczną jest przód, który wydaje się mieć przedłużoną podeszwę. Właśnie tę część wpina się w wiązanie, które jest wyposażone w trzy wypustki.

Narciarstwo biegowe będzie łatwiejsze z NN75 dla wszystkich osób, którym przeszkadza mniejsza wytrzymałość wiązań alternatywnych. Niestety to wiązanie ma swoje wady – jest dość sztywne, ciężkie a przed samym wpięciem należy przyjrzeć się dokładnie otworom w buzie, w których często znajduje się śnieg.

NNN


Narciarstwo biegowe, jak każdy inny sport, nie znosi próżni. W związku z tym w odpowiedzi na niedostatki wiązań NN75, w 1990 roku na rynku pojawiły się wiązania NNN, czyli New Nordic Norm. Na rynek wprowadziła je norweska marka Rottefella. Wiązania NNN są nie tylko lżejsze, ale też węższe od swoich poprzedników.

System NNN opiera się na dwóch prowadnicach (grzebieniach) wystających z wiązania. Z kolei pasujące do nich buty mają w podeszwach dwa rowki. Cechą wyróżniającą te wiązania jest też szerokość podstawy, która jest dość duża, przez co zapewnia lepszy kontakt z butem, a tym samym stabilność w czasie jazdy.

Mówiąc o NNN nie sposób nie wspomnieć o Nordic Integrated System, który nieco zrewolucjonizował narciarstwo biegowe. NIS polega na tym, że z nartą sklejona jest płyta umożliwiająca łatwe montowanie wiązań. Wykorzystanie NIS pozwala na samodzielne, szybkie zamontowanie wiązania wraz z bezproblemowym dopasowaniem do rozmiaru buta.

Wiązania NNN mają prawie 30 lat. Nic więc dziwnego, że w tym czasie były ulepszane. Skutkowało to jednak pojawieniem się wiązań NNN drugiego typu. Na odmianę wiązania trzeba zwracać uwagę przy wyborze butów, bo w skrajnych przypadkach może się okazać, że buty NNN nie będą pasować do wiązań NNN.

SNS


Wiązania SNS – Salomon Nordic System, jak wskazuje nazwa, zostały opracowane przez firmę Salomon. Na pierwszy rzut oka być może trudno dostrzec różnice pomiędzy SNS, a NNN. Zresztą są na tyle podobne, że nawet spostrzegawczym amatorom narciarstwa biegowego łatwo je ze sobą pomylić. Jednak bliższy kontakt pozwoli zauważyć inną konstrukcję – w SNS prowadnica jest jedna.
Wiązania SNS można znaleźć w trzech odmianach – SNS Pilot, SNS Profil i SNS XA.

SNS Profil


W SNS Profil mamy wspomnianą już jedną prowadnicę i jeden rowek (w bucie). Na podeszwie znajduje się również wypustka, którą trzeba wpiąć w odpowiednie miejsce na wiązaniu. Kolejnym krokiem jest ręczne zablokowanie dźwigni. Wiązania SNS Profil, zależnie od zastosowanej w nich gumy, mogą różnić się flexem, podobnie jak buty. Przygodę z narciarstwem biegowym dobrze jest zacząć od najmniejszej twardości.

sns pilot

SNS Pilot


W przypadku SNS Pilot prowadnica również jest jedna, za to ma dwa otwory. Rzecz jasna, buty mają odpowiadające im dwie wypustki. Od odmiany Profil, Pilot różni się flexem, a raczej tym, co za niego odpowiada. W tym rodzaju wiązań już nie uświadczymy gumy. Wewnątrz nich znajduje się sprężyna pośrednio połączona z butem.
Wiązanie SNS Pilot zapewnia większą kontrolę nad nartą, więc często sięgają po nie zawodowcy stosujący technikę łyżwową.

SNS XA


Konstrukcja SNS XA jest podobna do SNS Profil, jeśli chodzi o sposób wpinania. Natomiast buty i wiązania XA pozwalają na jazdę w trudnym terenie. Wiązanie jest szersze, a samym butom wyglądem bliżej do tych, w których zwykle chodzimy po górach. Wiązania XA z uwagi na ich przeznaczenie, są sztywniejsze od innych SNS-ów.

Należy pamiętać, że sięgnięcie po ten najbardziej survivalowy typ wiązań wyklucza możliwość wykorzystania butów przeznaczonych do wersji Profil lub Pilot. Wypustka w dwóch ostatnich nie zgrałaby się z otworem w prowadnicy XA, ponieważ ma on dużo większą średnicę, niż ta w innych modelach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz