piątek, 11 sierpnia 2017

Rolki terenowe – letnia alternatywa dla nart biegowych?

narciastwo biegowe latem
Narciarstwo biegowe cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Niestety, jest to sport sezonowy, który w naszych warunkach klimatycznych można uprawiać zaledwie przez kilka miesięcy. Na szczęście istnieje kilka alternatyw, z których można skorzystać w okresie letnim, na przykład nartorolki lub rolki terenowe. Dziś skupimy się na tych ostatnich.


Rolki do jazdy w terenie

Do niedawna mało kto słyszał o wynalazku, jakim są rolki terenowe. Chociaż jeżdżą na nich przede wszystkim narciarze biegowi, powoli stają się one bardziej popularne od nartorolek. Do poruszania się na rolkach terenowych, podobnie jak w przypadku tradycyjnych biegówek, wykorzystuje się kije narciarskie, a tym, co je wyróżnia są dwa duże, pompowane koła.

Rozkwit popularności rolek terenowych rozpoczął się wraz z wynalezieniem pierwszych rolek przez Austriaka Otto Edera. Mieszkaniec niewielkiej miejscowości Pogendorf obok Sarleinsbach w połowie lat 90 ubiegłego wieku intensywnie poszukiwał rozwiązania, które umożliwiłoby mu jazdę na rolkach po szutrowych i leśnych ścieżkach, które znajdowały się w okolicy jego zamieszkania. W roku 1997 wpadł na pomysł wykorzystania dwóch małych kół rowerowych. Skonstruowane domowym sposobem rolki doskonale sprawdziły się w pofałdowanym terenie. Problemem okazał się jednak... brak hamulców.

Początkowo Austriak próbował zastosować hamulce szczękowe od roweru, które nie zdały egzaminu z uwagi na to, że ulegały przegrzewaniu. Wszelkiego rodzaju linki, dźwigienki i szczęki hamulców komplikowały z kolei konstrukcję i przeszkadzały w jeździe. Ostatecznie Otto wpadł na pomysł wykorzystania dźwigni, która po odchyleniu do tyłu, naciskana przez łydki, dociskała hamulec do tylnych opon. Tak oto powstały proste, niezawodne i skuteczne hamulce, a młody majsterkowicz po długotrwałej i żmudnej procedurze opatentował swój wynalazek.

Od tego czasu konstrukcja rolek terenowych wielokrotnie się zmieniała, dlatego obecnie pod względem wizualnym tylko w niewielkim stopniu przypominają prototyp z lat 90. Dwa elementy jednak pozostały niezmienne – pompowane koła i hamulce uruchamiane przed odchylenie się do tyłu.

Rolki terenowe czy nartorolki?

Chociaż jazda na nartorolkach ma więcej wspólnego z klasycznym narciarstwem biegowym, rolki terenowe są w naszym kraju rozwiązaniem cieszącym się bardzo dużą popularnością. Na początek warto jednak wyjaśnić różnicę między nartorolkami na rolkami terenowymi. Nartorolki wykorzystują podobną technikę co narty biegowe. Podczas jazdy stopa jest zespolona ze sprzętem tylko w okolicy palców, a pięta przy każdym ruchu ma możliwość oderwania się. W przypadku rolek terenowych stopa na stałe przylega do szyny, a pięta jest unieruchomiona i nie ma możliwości oderwania się jak ma to miejsce podczas jazdy na biegówkach lub nartorolkach.

O popularności rolek terenowych decydują jednak warunki do uprawiania sportu. Klasyczne nartorolki wyposażone w małe, twarde kółka, wymuszają jazdę po gładkim asfalcie, a w Polsce jest stosunkowo niewiele tego typu tras wyłączonych z ruchu samochodowego. Rolki terenowe mają tę przewagę nad nartorolkami, że można jeździć na nich praktycznie wszędzie – na szutrowych drogach, górskich szlakach, po drobnych kamyczkach, kostce brukowej czy leśnych ścieżkach. Duże, pompowane koła umożliwiają dotarcie do miejsc, które na nartorolkach należy omijać. Dzięki temu rolki terenowe są niezwykle uniwersalne. Ich dodatkową zaletą jest także fakt, że nie wymagają stosowania specjalistycznego obuwia. Przymocowanie rolki do stóp możliwe jest przy pomocy specjalnego systemu pasków, więc podczas treningu możemy mieć ubrane zarówno lekkie trekkingowe buty, jak i buty do biegania.

Jazda na rolkach terenowych jest formą aktywności, która angażuje wiele partii mięśni i bezpośrednio przyczynia się do poprawy kondycji, jednak rozwiązanie to w przypadku narciarzy biegowych ma też swoje wady. Według opinii fachowców osoby trenujące narciarstwo biegowe, którym zależy na nauce poprawnej techniki biegu na nartach, nie powinny korzystać z rolek terenowych. Jeżdżąc na nich utrwalają bowiem złe nawyki ruchowe, których pozbycie się w późniejszym okresie będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Nartorolki najlepiej sprawdzą się więc w przypadku zaawansowanych zawodników lub osób, dla których technika poruszania się na biegówkach jest mniej ważna niż radość z uprawiania sportu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz